Bine ați venit la Inspirația săptămânii, locul în care strâng articolele care mi-au atras atenția pe parcursul unei săptămâni – mi-au oferit o soluție, m-au făcut să râd, mi-au dat o idee, etc. Le voi împărtăși cu voi în fiecare vineri seara, pentru ca voi să le puteți accesa ușor peste weekend când prindeți un moment de relaxare și vreți să citiți.
Pentru tine ca părinte
”Dragă bunic, dragă bunică” – ”Te crede și atunci când îi spui “te iubesc pentru că ești deșteaptă”. În viața asta suntem și proști uneori. De mai multe ori, chiar. Din uitare, neatenție și altele. Și când va fi așa, în loc să râdă de ea și să găsească o soluție, își va ascunde prostia, de teama că ceilalți nu o vor iubi. Pentru că a învățat că e iubită doar când demonstrează că e deșteaptă.”
”Există fenomenul de burnout la copii?” – ”Mulți părinti consideră în mod eronat că dacă cei mici fac în permanență activități vor fi câștigători la “premiul vieții”. Nici pe departe! Abilitățile de viață nu se formează dându-le copiilor informații, ci învățându-i ce să facă cu ele.”
”De fiecare dată când îi critici pe alții, TU de fapt nu mănânci prăjituri cu ciocoaltă” – ”Așa că, e perfect normal ca, după o zi plină la serviciu, cu task-uri și colegi dificili, cu telefoane de dat, de primit și ședințe de supraviețuit, când ajungi acasă, tolba ta de răbdare și autocontrol să fi ajuns la fundul sacului.”
”Mama, cel mai popular personaj din familie” – Și eu plănuiesc să ”dispar” în altă cameră să citesc în seara asta. Să vedem dacă îmi iese. 🙂
”50 de nuanțe de parenting” – Să mai și râdem, zic. Care e nuanța voastră preferată?
”Unde cresc doi copii, e loc si de al treilea” – De câte ori nu am auzit și eu că al 3-lea s-ar crește, practic, singur.
”Magie și dragoste de la bunicul” – M-a emoționat povestea asta și mi-a adus aminte de bunicul meu și cum aranja casa și punea masa în fiecare duminică în care mâncam cu toții la ei.
”Pe tine ce te face fericita, mami?” – Cu pupici și îmbrățișări aș putea și eu trăi fericită până la adânci bătrâneți.
”Zborul cu avionul – Campania “Calatoreste in Siguranta cu Copiii”” – Un ABC util mai ales dacă încă nu ați zburat cu cei mici.
”Da sau Nu în avion cu copiii” – Și câteva sfaturi extra de la o altă familie călătoare.
”Făt-Frumos-la-Suflet este crescut de Zâna cea Bună” – Despre parenting blând basm-style.
”Despre inteligența relațională, cu Nora Neghină” – ”Pentru a se dezvolta armonios atât cognitiv cât și emoțional și fizic, bebelușii au nevoie să fie ”văzuți”, să se simtă ”simțiți”, să fie apreciați și respectați. AcelașI lucru este valabil șI pentru adulți. Deci pentru a avea o viață împlinită aș zice că avem nevoie de relații sănătoase.”
Pentru binele tău (și al familiei tale)
”Dă-ți voie să iei o pauză din când în când. Meriți.” – Am înțeles și eu, acum nu foarte multă vreme, cât de importante sunt pauzele astea pentru încărcat bateriile și umplut sufletul cu liniște și bine.
”De ce “Nu vreau sa muncesc 8 ore pe zi” nu e pentru oricine” – ”Când ieși din sistem, când renunți la a fi un angajat care vine la program fix, totul devine incert și totul ține de tine. Toți ochii se îndreaptă asupra ta și nu toți pot suportă această privire. Dai din mâna toată predictibilitatea. Îți asumi că tu ești stăpânul vieții tale și iei în mâna tot ce înseamnă cariera ta. Libertatea vine la pachet cu foarte multă responsabilitate și nu, nu e pentru oricine. Pentru că este înfricoșător.”
”Despre disfunctiile emotionale majore, pe scurt” – Dacă mă m-aâi urmărit în ultimele câteva luni știți deja că sunt într-un proces profund de transformare. Poate de asta am și rezonat atât de tare cu articolul lui Vlad.
”Metoda KonMari de organizare a casei si lucrurilor” – Mie mi-a plăcut 90% din carte, restul de 10% a fost too much pentru mine. Folosesc metoda de împăturit haine și chiar economisesc spțiu. La o singură dilemă nu mi-a răspuns cartea asta deloc. Ce naiba să fac cu toate jucăriile? Majoritatea nu îmi aduc bucurie, ci frustrare, dar nici nu sunt ale mele ca să le sortez de capul meu. 🙂
”Valul medicilor care scriu despre sănătate” – Să ne informăm din surse de încredere, mai ales când vine vorba de sănătate. Eu o recomand și pe dr. Irina Costache – medic specialist pediatru.
Activități pentru copii și părinți
”Scăunelul blocat” – Dacă nu ați ajuns încă pe blogul special al Florinei e musai să îi faceți o vizită și să îi descperiți poveștile magice. Pe mine povestea asta m-a găsit într-o zi în care tot ce făcea nu era destul de bun. Mulțumesc, Florina!
”Evenimente de weekend 23-25 Martie” – S-a deschis expoziția ”Comorile Egiptului Antic”
”15+ Evenimente de Weekend pentru Copii la Bucureşti în 24-25 Martie” – Noi o vom sărbători pe Sara în weekend. Voi ce planuri aveți?
Weekend cu timp și pentru voi să aveți!
Citiți și articolele anterioare din seria Inspirația săptămânii aici.
Sursa foto: Shutterstock
Pentru a fi la curent cu noile articole vă invit să dați un like paginii de Facebook a blog-ului sau să vă abonați la newsletter.
Leave A Reply