• Home
  • Cine sunt
  • Lucrează cu mine
  • Dezvoltare personală
  • Lifestyle
    • Trăiește din plin
    • Antrepovești
    • Parenthood & Career
    • Călătorii
    • Bun în bucătărie
  • Parenting
    • Parenting conștient
    • Activități cu și pentru copii
    • Biblioteca lui Alex și a Sarei
    • Conversații cu Alex
    • Conversații cu Sara
    • Grădinițele din lume
  • Podcast
  • Resurse gratuite
  • Contact
    • Home
    • Cine sunt
    • Lucrează cu mine
    • Dezvoltare personală
    • Lifestyle
      • Trăiește din plin
      • Antrepovești
      • Parenthood & Career
      • Călătorii
      • Bun în bucătărie
    • Parenting
      • Parenting conștient
      • Activități cu și pentru copii
      • Biblioteca lui Alex și a Sarei
      • Conversații cu Alex
      • Conversații cu Sara
      • Grădinițele din lume
    • Podcast
    • Resurse gratuite
    • Contact

    30 de minute să vorbești cu oricine

    August 23, 2017

    Dacă ai avea 30 minute ca să stai de vorbă cu absolut oricine, despre absolut orice, pe cine ai alege?

    Eu nu aș alege vreo vedetă, nici vreun scriitor, nici pe mine mai tânără și nici pe mine mai bătrână. Aș alege, fără să stau vreo clipă pe gânduri, să vorbesc cu bunicul meu care a plecat dintre noi după Crăciun, în 2005.

     

    L-aș întreba dacă e bine acolo unde e. Dacă există viață după moarte. Dacă s-a dus repede și fără durere cum ni s-a spus că s-a întâmplat. L-aș întreba dacă a fost fericit și dacă a trăit din plin. Dacă ar vrea să ne mai spună ceva. L-aș întreba cum să fac să îmi ascult inima și să am curajul să îi spun minții că se înșală atunci când îmi spune că eu nu pot…

    Și apoi i-aș spune. Doamne, câte i-aș mai spune! I-aș mulțumi pentru tot ce m-a învățat, pentru tot ce a făcut pentru mine, pentru toată dragostea pe care mi-a arătat-o, pentru blândețea lui infinită, pentru umorul fin cu care mă ajuta să fac haz de necaz, pentru cum îmi lua apărarea. 

    I-aș spune că l-am iubit chiar dacă nu am știut mereu să i-o arăt. I-aș spune că încă mi-e dor de el și că timpul nu le vindecă pe toate. I-aș spune că e nedrept că s-a dus atât de repede și fără vreun avertisment. I-aș spune că îmi aduc aminte de ultima noastră convorbire cu câteva ore înainte de telefonul sfâșietor.

    Și i-aș arăta… I-aș arăta că am fost mireasă și că sunt fericită alături de omul căruia i-am spus ”da” ”igen” în timp ce treceam pe sub Podul cu lanțuri. Dar mai mult decât orice mi-aș dori să îi arăt că are nu unul, ci doi strănepoți frumoși și buni. Mi-aș dori să îl văd cum se bucură de ei, cum îi strânge în brațe și îi iubește cum ne iubea și pe noi. Ce dragoste ar fi fost acolo! Copiii mei ar fi avut multe de învățat de la străbunicul lor și îmi pare nespus de rău că nu au apucat să se cunoască.

    Cât mi-ar plăcea să mai am 30 de minute cu el! :(

     
    Sursa foto: Shutterstock

     
     
    Citește și:

    Dor de el

    Fii prieten cu teama, dar nu o lăsa să ia decizii pentru tine

    Azi nu va mai fi niciodată

     

    Pentru a fi la curent cu noile articole vă invit să dați un like paginii de Facebook a blog-ului sau să vă abonați la newsletter.

    bunicide vorba cu oricinede-ale vietii
    Share

    Trăiește din plin

    You might also like

    5 reclame-poveste care ne-au făcut poftă de Crăciun
    November 15, 2019
    36 de motive de recunoștință
    April 8, 2019
    Poveștile nespuse ale bijuteriilor (P)
    November 23, 2018

    Comment


    Irina Schmitz(a)
    August 24, 2017 at 12:59 PM
    Reply

    Și uite poate de asta ne-a fost hărăzit darul imaginației. Să ne putem imagina tot ce ne vindecă sufletul … Te îmbrățișez!



    Leave a Reply Cancel reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    • Cauta un articol



      • Termeni și conditii

    © 2013 - 2023 Cristina Oțel - Toate drepturile rezervate.